Home » Archive

Articles Archive for 12 April 2006

CPA Statements »

[12 Apr 2006 | Comments Off | ]

Stephen Harper Prime Minister of Canada
Mr. Prime Minister:
On March 10, 2006, the Canadian representative at the UN voted against a motion calling on Israel to allow all Palestinian refugee women and children to return to their homes. The UN Economic and Social Council adopted the South African-sponsored resolution by a vote of 41-2, with only Canada and the United States voting against it.
On March 29, 2006, the Foreign Affairs Minister Peter MacKay and International Co-operation Minister Josée Verner announced that Canada was ending contacts with the duly elected Palestinian Authority …